WYPRAWA.netwersja polska
Aktualności

Galeria

Informacje
-----
Trasa

Sponsorzy

Nasze

O

Kontakt


Olympus Mons Projekt "Wrocław na szczytach świata", który stawia sobie za cel zdobycie Korony Ziemi. Wiele informacji praktycznych, opisy i zdjęcia z wypraw w różne góry naszego globu.

Tajlandia

Wiza

Obywatele Polscy muszę mieć wizę na wjazd do Tajlandii

Ambasada Królestwa Tajlandii
ul. Willowa 7
00 - 790 Warszawa
tel.: +48 (22) 8492655, 8496414, 8491406, 8494730
faks: +48 (22) 8492630
thaiemb@thaiemb.pol.pl (thaiwars@ambasada.tajlandia.ids.pl)

Wydział Konsularny:
tel.: +48 (22) 8492655
fax: +48 (22) 8492630
godziny składania dokumentów wizowych: 9:00 - 11:30, poniedziałek - piątek
godziny odbierania dokumentów wizowych: 14:00 - 16:00, poniedziałek - piątek

Wiza turystyczna

  • koszt wizy: 100 PLN
  • dokumenty niezbędne do ubiegania się o wizę: wniosek wizowy, 1 fotografia paszportowa oraz paszport ważny minimum 6 miesięcy
  • wiza jest ważna przez 3 miesiące, w tym na terytorium Tajlandii można być maksymalnie 60 dni,
  • czas oczekiwania na wizę: 2 dni

Wiza tranzytowa

  • koszt wizy: 100 PLN
  • dokumenty niezbędne do ubiegania się o wizę: wniosek wizowy, 1 fotografia paszportowa, bilet ptwierdzający wyjazd z Tajlandii oraz paszport ważny minimum 6 miesięcy.
  • wiza jest ważna przez 3 miesiące, w tym na terytorium Tajlandii można być maksymalnie 30 dni.
  • czas oczekiwania na wizę: 2 dni.

Obywatele polscy mają możliwość uzyskania wizy do 15 dni pobytu (wliczając dzień wjazdu i wyjazdu) na niektórych przejściach granicznych oraz na międzynarodowych lotniskach. Koszt takiej wizy to 1000 BHT. Z reguły nie można jej przedłużać, chyba, że w wypadku choroby lub innego ważnego zdarzenia.

O wizę można się też starać w konsulatch Tajlandii w innych państwach. My wyrabialiśmy wizę turystyczną w Wientianie. Czas oczekiwania to jedne dzień (wniosek składa się rano, a odbiera następnego dnia po południu).
Uwaga: za wizę płaci się w batach (1000 BHT).

Więcej informacji wizowych na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Tajlandii

Język

Tajlandia to najbardziej turystyczne miejsce w Azji Południowo-Wschodniej. Jakież więc było nasze zaskoczenie, gdy zwiedzając północno-wschodnią część tego kraju, mieliśmy niemałe problemy w porozumiewaniu się po angielsku. W restauracjach nie było dwujęzycznego manu, a właściciele często nie znali jednego słowa w tym języku. Na szczęście w wielu miejscach można było po prostu wskazać, co chcemy. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w tradycyjnie turystycznych miejscach, tam bez problemu można się porzumieć po angielsku.

Pieniądze

1 USD = 41,06 THB (baty) (21.11.2005)
W Tajlandii nie ma problemy z wymianą pieniędzy, która najczęściej odbywa się w bankach (jest ich tu bardzo dużo). Przy wymianie czaków podróżnych pobierana jest prowizja.

Noclegi

Zanim dojechaliśmy do Tajlandii byliśmy przekonani, że koszt utrzymania w tym kraju będzie wysoki. Miło się jednak zdiwiliśmy, ponieważ rozpiętość cen noclegów w tym państwie jest dośc duża i można znaleźć pokój już od 2 USD. Bazę noclegowa jest dość duża, od prostych bungalowów do wyszukanych hoteli. My zazwyczaj spaliśmy w hotelikach w pokoju bez łazienki.

Hotel w Nong Khai - 100 THB
Queen Hotel w Udon Thani - 120 THB (z łazienką)
Muang Thong Hotel w Nakhon Ratchasima (Khorat) - 120 THB
Thanachai Hotel w Surinie - 120 THB (z łazienką)
Merry V Guest House w Bangkoku - 180 THB
Hotelik na plaży Planet Scuba w Ban Mae Hat - 200 TBH (jeśli się nurkowało), 300 THB bez nurkowania
Chumphon Guest House w Chumphon - 130 THB
Hok Chin Hin Hotel w Hat Yai - 180 THB (z łazienką)
Suk Somboon 1 Hotel w Songkhli - 180 THB (z łazienką)
Rozbicie namiotu na terenie jednego z resortów na Ko Lipe - 50 THB (możliwośc korzystania z łazienki)
Kamping na Ko Tarutao - 60 THB (30 THB od osoby)
Bungalow w Pak Bara - 200 THB (z łazienką)

Transport

Autobusy

W Tajladnii jest kilka klas autobusów począwszy do zwyczajnych, które zatrzymują się na każde żądanie, do super luksusowych dwupiętrowców kursujących na długich trasach. Większość autobusów należy do państwa, ale są też prywatni przewoźnicy. Konkurencja, szczególnie w turystycznych miejscach, jest duża, więc zanim kupi się bilet, warto popytać o ceny w kilku miejscach. Bilety na autobusy państwowe są sprzedawane na dworcach, a na prywatne w biurach danego pośrednika lub biurach podróży. Wart też pamiętać, że dworców autobusowych może być kilka w jednej miejscowości, należy się więc upewnić, z którego odchodzi nasz autobus. W danym kierunku mogą jeździć autobusy różnego typu. Jeśli chcemy jechać np. tańszym, to trzeba się dowiedzieć, o której godzinie dokładnie odjeżdża. Na mniej uczęszczanych trasach jeżdżą minibusy.

bilet na zwykły autobus z Nong Khai do Udon Thani - 25 THB
bilet na klimatyzowany autobus z Udon Thani do Khoratu - 168 THB
bilet na zwykły autobus z Khoratu do Phimai - 34 THB
bilet na klimatyzowany autobus z Phimai do Khoratu - 47 THB
bilet na klimatyzowany autobus z Khoratu do Surinu - 113 THB
bilet na luksusowy autobus + prom z Bangkoku na Ko Tao - 650 THB
bilet na zwykły autobus z Hat Yai do Songhli - 17 THB
bilet na klimatyzowany autobus do Pak Bara - 75 THB
minibus z Pak Bara do Hat Yai - 100 THB

Pociągi

Sieć dróg kolejowych w Tajlandii jest na tyle rozwinięta, że bez większego problemy uda nam się dotrzeć za jej pomocą do atrakcji turystycznych. Bez wątpienia podróż pociągiem na długich trasach jest wygodniejsza, a kupując nbilet w trzeciej klasie, możemy też sporo zaoszczędzić. Aktualny rozkład jazdy oraz cany możemy znaleźć na stronie Tajlandzkich Koleji Państwowych.

Wagony dzielą się na trzy klasy:

  • klasa trzecia: przypomina nasze żółte podmiejskie pociągi, na dłuższych odcinkach siedzenia są ze skaju, na krótszych można wciąż spotkać drewniane ławki, w wagonach nie ma klimatyzacji, są za to wentylatory i otwierane okna
  • klasa druga: siedzenia są wygodniejsze, w większości przypadków rozkładane i ustawione do przodu pociągu, w drugiej klasie możemy spotkać wagony klimatyzowany lub normalne
  • klasa pierwsza: wagony klimatyzowane z miejscami do spania

Udając się w podróż pociągiem, nie musimy zabierać dużych zapasów jedzenia, ponieważ po wagonach chodzą sprzedawcy najróżniejszych pyszności.

bilet 3 klasy z Surinu do Bangkoku - 133 THB
bilet 3 klasy z Chumphon do Hat Yai - 79 THB
bilet 3 klasy z Hat Yai do Bangkoku - 209 THB

Statki i promy

Podróż promem lub statkiem jest przeważnie jedynym sposobem, aby dostać się na tajlandzkie wyspy. Promy są różne, ale jeśli wybierzemy szybki, dobrze jest nie jeść bezpośrednio przed rejsem, szczególnie, jeśli jest zła pogoda. W promach jest klimatyzacja, TV i ubikacja.

My z Ko Tao wracaliśmy statkiem wiozącym ładunek pustych plastikowych butelek. Spaliśmy na matach na pokładzie. Prawie nie bujało, a rejs był tańszy od podróży promem.

Uwaga: na Ko Lipe i często także na Ko Tarutaro statki nie podpływają do wyspy. Trzeba się przesiąść na łódkę, która jest dodatkowo płatna.

bilet na statek z Ko Tao do Chumphon - 250 THB
bilet powrotny na prom z Pak Bara na Ko Lipe - 1000 THB
łódka z Ko Lipe na prom - 30 THB
łódka z Ko Tarutaro na prom - 20 THB

Motocykle i rowery

Motocykli nie wypożyczaliśmy, rowery raz. Trzeba uważać na ruch lewostronny, bo łatwo wpaść pod jakiś pojazd albo skręcić nie w ten pas jezdnii. W Tajlandii popularne jest wypożyczanie motocykli nie po to, żeby gdzieś dojechać, ale żeby sobie pojeździć. Na Ko Tao do wypożyczenia były też quady, czyli motory czterokołowe.

wypożyczenie roweru na cały dzień w Nong Khai - 30 THB

Transport lokalny

W Bangkoku są tuk-tuki, motocykle, taksówki, autobus, busy, tramwaje wodne i kolejka. W innych miastach nie ma dwóch ostatnich. W auobusach bilety kupuje się w pojeździe, za bagaż nie pobiera się opłat. W godzinach szczytu okolice Siam Square w Bangkoku są zakorkowane i najszybciej poruszają się taksówki motocyklowe.

bilet na zwykły autobus w Bangkoku - 6 THB
bilet na minibus z Koh San Road na lotnisko - 80 THB
bilet na pospieszny autobus kursowy na lotnisko - 100 THB

Ceny

ryż smażony z warzywami - 25 THB
mała grilowana kiełbaska - 10 THB
smażone warzywa z ryżem - 25 THB
naleśnik na słodko - 1o THB
kolba gotowanej kukurydzy - 10 THB
duże jabłko - 6 THB
smażony ryż z krewetkami - 35 YHB
kiść bananów - 18 THB
grilowane banany (5 szt.) - 10 THB
smażony makaron z warzywami - 10 THB
smażone owoce morza - 20 THB
lód na patyku - 10 THB
woda mineralna (0,95 l) - 5 THB
Pepsi (1,5 l) - 26 THB
koszulka z krótkim rękawem - 100 THB
bilet wstępu do Parku Buddy w Nong Khai - 10 THB
karmienie słonia - 10-20 THB
bilet wstępu na pokazy słoni w Surinie - 300-500 THB
dwa nurkowania na Ko Lipe - 2000 THB

Jedzenie

Tajlandia słynie z ostrego jedzenie, ale nie wszystkie potrawy są mocno przyprawione i przeciętny Europejczyk znajdzie zawsze coś dla siebie. Kuchania jest tu typowa dla regionu. Podstawę stanowią ryż i makaron. Wszędzie są garkuchnie, zwykle serwujące 1 lub 2 potrawy (czasem więcej), składające się z chochli ryżu, kilku kawałków mięsa i łyżki sosu. Zamawiać można jednak głównie na oko i nos, bo nie ma opisów po angielsku. W trochę lepszych knajpkach anglojęzyczne menu bywa, ale zależy to od turystyczności danej jadłodajni.

W kraju jest też sieć barów wegetariańskich z tanimi i smacznymi potrawami. Często zamykane są wcześnie, np. ok. 14-15. Na bazarach sporo jest różnych wynalazków - od pieczonych bananów, przez budyń kokosowy, do ryżowych placów z nadzieniem roślinnym. W wielu miastach są nocne targi, gdzie można kupić głównie jedzenie. Łatwo dostępne są też owoce morza.

W Bangkoku na Ko San Road jest pełno straganów z ryżem albo makaronem smażonym (Pad Thai). Można też kupić owoce - pocięte, obrane i schłodzone. Sporo jest sprzedawców naleśników z różnym nadzieniem. W turystycznych miejscach bez problemu można kupić frytki i pizzę. Wszędzie są też małe supermarkety z napojami, lodami i ciastkami. Wszystkie są klimatyzowane, więc dodatkowo można się ochłodzić!

Bezpieczeństwo

W Tajlandii czuliśmy się bezpiecznie i nic złego nam się nie przytrafiło. Ludzie są mili, nikt nas nie próbował oszukać.

Internet

Kafejki internetowe są wszędzie, choć w mało turystycznych miejscach nie ma ich wiele. Z cenami jest też różnie - jak zawsze, warto się rozejrzeć. Najłatwiej o dostęp do Internetu jest oczywiście w Bangkoku.

Godzina korzystania z Internetu w Nong Khai - 15 THB
Godzina korzystania z Internetu w Bangkoku - 20-30 THB
Godzina korzystania z Internetu w Hat Yai - 20 THB

Polecamy

  • święto słoni w Surinie! Wydarzenie, którego nie można opuścić. Warto przyjechać wcześniej i rozejrzeć się po mieście, bo jest przyjemne. My długo nie mogliśmy zorientować się, o co chodzi z biletami i na którym stadionie jest przedstawienie. Otóż występy słoni odbywają się na większym. Najdroższe bilety są do kupienia w wcześniej agencjach, a tańsze tylko bezpośrednio przed przedstawieniem. Aby robić zdjęcia, trzeba nabyć najdroższy bilet, bo tylko tak nie będziemy mieli słońca w oczy. Po przeciwnej stronie stadionu są darmowe miejsca.
  • nurkowanie - kurs PADI jest trochę tańszy niż w Polsce i dużo przyjemniejszy. Jeśli trafimy do dużej szkoły (np. Budda View), możemy być potraktowani jak kolejny, tysięczy kursant i mieć w grupie sporo osób. Poza sezonem i w mniejszej szkole z pewnością szkolenie będzie lepsze. Najtaniej jest na Ko Tao, gdzie ceny są ujednolicone. Choć my na przykład znaleźliśmy taką ofertę, w której w cenie był dojazd z Bangkoku. Czasem są zniżki za zakup z wyprzedzenie albo przez Interent.
  • plaże - w Tajlandii ich nie brakuje. Nie odwiedziliśmy miejsc typu Ko Samet czy Phi-Phi, ale podobno są mocno skomercjalizowane. Byliśmy za to w parku Tarutao. Na wyspie Ko Lipe można nurkować z akwalungiem oraz z rurką (rewelacyjne warunki). Wyspa jest przyjemna, nie straciła jeszcze pierwotnego charakteru. Na Ko Tarutao jest zupełnie inaczej. Dużo mniej turystów, można rozbić namiot na skraju plaży lub zamieszkać w domku. Warunki do nurkowanie bardzo złe, ale do tego miejsca przyjeżdża się po prostu poleniuchować.
  • Phimai - zachwyciliśmy się olbrzymim fikusem, można tam też zobaczyć khmerskie ruiny, ale jeśli byliśmy w Angkorze, to nie zrobią na nas dużego wrażenia.
  • Nong Khai - podobał nam się Park Buddy (Sala Kaew Ku lub Wat Khaek), pełen fantastycznych postaci zrobionych z cegieł i cementu. Nawet jeśli było się w podobnym miejscu w Laosie, warto tu przyjechać

Przydatne strony www

Praktyczny przewodnik po Tajlandii
Informacje o Tajlandii zaczerpnięte z Przewodnika Wiedzy i Życia.
Wiele ciekawych informacji o Tajlandii na stronie biura podróży