WYPRAWA.netwersja polska
Aktualności

Galeria

Informacje
-----
Trasa

Sponsorzy

Nasze

O

Kontakt


Olympus Mons Projekt "Wrocław na szczytach świata", który stawia sobie za cel zdobycie Korony Ziemi. Wiele informacji praktycznych, opisy i zdjęcia z wypraw w różne góry naszego globu.

Wietnam

Wiza

Wiza wietnamska jest potrzebna. Nie ma możliwości otrzymania wizy na przejściach granicznych. My wizę otrzymaliśmy w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie. Opłata za jednokrotną wizę turysteczną wynosiła w czerwcu 2005 roku 100 zł i można ją było otrzymać w ciągu 2 dni roboczych. Więcej informacji na stronie Ambasady Wietnamu

Uwaga
Wiza turystyczna jest ważna 30 dni, ale od daty pdanej na wizie, a nie od daty wjazdu. Jeśli ktoś wjedzie do Wietnamu 5 dni poźniej, niż to podała na wniosku o wizę, to będzie mógł pozostać w tym kraju już tylko 25 dni. Na szczęście na wizię jest podana jej data ważności, więc nikt raczej nie powinien się pomylić w obliczeniach.

Język

Pod względem językowym Wietnam był dla nas dużym wytchnieniem. Nie dość, że język wietnamski zapisywany jest za pomocą alfabetu łacińskiego, to do tego znajomość angielskiego jest dość powszechna. W każdym turystecznym miejcu bez problemu można się porozumieć po angielsku. Pracownicy hoteli, restauracji i agencji turystycznych mówią w tym języku bardzo dobrze. Na targach i w małych wioskach znajomość angielskiego jest wystarczająca, aby kupić jedzenie, czy znaleźć nocleg. Prawie w każdej restauracji lub jadłodalni jest menu po angielsku. Wydaje nam się, że ze wszystkich krajów, które odwiedziliśmy podczas tej podróży, w Wietnam najłatwiej było porozumieć się po angielsku.

Pieniądze

1 USD = 15 865 VND (dangów) (31.08.2005)
Czeki podróżnicze są akceptowane, przy wymianie pobierana jest prowizja i kurs jest trochę niższy. Nie warto wymieniać wszystkich dolarów na dongi, ponieważ ceny w hotelach i agencjach turystycznych bardzo często podawane są w amerykańskiej walucie. Można oczywiście zapłacić dongami, ale przelicznik nie będzie dla nas korzystny. Punktów wymiany walut jest bardzo dużo, więc warto się trochę przejść i porównać ofertę.

Noclegi

Nie będziemy pisać o poszczególnych hotelach w Wietnamie. W każdym turystecznym miejscu jest ich bardzo dużo. Cena wyjściowa wahała się w przedziale 6-9 USD, ale nam za każdym razem udawło się stargować do 5 USD. Zawsze był to pokój z łazienką (często z ciepłą wodą). Parę razy mieliśmy nawet telewizor z angielskojęzycznymi stacjami. Takie luksusy nie były nam potrzebne, jednak w Wietnamie trudno jest znaleźć pokój o gorszym standardzie. Właściciela hoteli są przygotowani na to, że turyści chcą mieć klmatyzację. Jeśli zbijamy jednak cenę, to możemy dostać pokój z wiatrakiem lub z klimatyzacją, ale bez pilota do jej uruchomienia.

Transport

Wycieczki

W każdym kraju, który odwiedziliśmy do tej pory, podróżowanie na własną rękę było tańsze niż wykupowanie wycieczek. Wietnam pod tym względem jest wyjątkiem. Pierwszy raz przekonaliśmy się o tym, gdy planowaliśmy wyjazd nad Zatokę Ha Long. Po obliczniu wszystkich kosztów, okazało się, że wyjazd z agencją turystyczą jest dużo tańszy.

Podobną sytuację mieliśmy w Sajgonie, skąd chcieliśmy pojechać do Delty Mekongu. W przewodniku wyczytaliśmy, że dworzec, z którego wyruszają autobusy w tamtym kierunku, znajduje się 12 km za miestem. Nikt nie chciał nam jednak udzielić żadnych informacji o tym dworcu. Wszyscu odsyłali nas do agencji turystycznych, które proponowały nam swoje wycieczki lub własny autobus.

Zorganizowane wyjazdy były tańsze, jadak ich jakość nie zawsze nam odpowiedała (może dlatego, że preferujemy inny sposób podróżowania). Agencje turystyczne łączą klientów i nie zawsze dostaje się to, za co się zapłaciło. Do tego może się okazać, że za tę samą usługę uczestnicy zapłacili zupełnie różne kwoty. Dlatego zanim wykupi się jakąkolwiek wycieczkę warto rozejrzeć się w ofertach, no i nie zaszkodzi się potargować.

Nam najbardziej podobały się "wypady", które organizowaliśmy sobie sami wypożyczająć rowery lub motocykl.

Wycieczka 3-dniowa nad zatokę Ha Long (jedna noc na statku, pół dnia na kajakach) - 39 USD
Wycieczka 2-dniowa nad zatokę Ha Long (gorszy hotel niż na wycieczce 3-dniowej) - 15 USD
Wycieczka 1-dniowa do strefy zdemilitaryzowanej - 7 USD
Wycieczka 1-dniowa do Dalty Mekongu - 6 USD
Wycieczka 2-dniowa do Dalty Mekongu z noclegiem u wietnamskiej rodziny - 16 USD
Wycieczka 1-dniowa do tuneli Cu Chi połączona z odwiedzeniem świątyni kaodeistycznej - 5 USD

Pociągi

W Wietnami tylko jeden odcinek trasy pokonaliśmy pociągiem, więc nie możemy zbyt dużo powiedzeić na temat tego środka lokomocji. Podobnie jak w Chinach kupując biet mamy do wyboru różne klasy wagonów. My wybraliśmy najtańszą, czyli twarde siedzenia bez klimatyzacji. Ławki były drewniane, a ochłody dawały otwarte okna i wietraki przymocowane na suficie.

Bilet na twarde miejsce z Lao Cai do Hanoi - 72 000 VND

Autobusy

Podróżując między Hanoi i Sajgonem (Ho Chi Minh City) warto kupić bilet autobusowy open-tour. Umożliwia on przejazd pomiędzy najbardziej turystycznymi miejscowościami w Wietnamie: Hanoi, Ninh Binh, Hue, Hoi Ann, Nha Trang, Dalat, Mui Ne i Ho Chi Minh. Można przejechać całą trasę lub tylko jej fragmenty. W danej miejscowości możemy zostać jak długo chcemy (zdaje się, że bilet taki jest ważny przez 2 miesiące). Dzień przed datę planowanego wyjazdu musimy tylko powiadomić biuro turysteczne i podać im nazwę hotelu, w którym się zatrzymaliśmy, ponieważ tam przyjedzie autobus.

Bilety te są bardzo tanie, ponieważ są dofinansowywane przez restauracje i hotele, przy których staje autobus. Nie ma naszczęście obowiązku korzystanie z ich usług. Trzeba jednak przyznać, że ceny nie zawsze były zawyżone i przy odrobinie zdolności negocjacyjnych w hotelach można uzyskać dobrą ofertę.

Bilety open-tour są wydawane przez różne biura. Przed zakupem, warto porównać kilka ofert, bo ceny nie zawsze są takie same (nawet bilet tej samej firmy przewozowej, w różnych agencjach może mieć inną cenę).

Bilet open-tour na trasie Hanoi-Ho Chi Minh (bez Mui Ne) - 18 USD
Minibus z Lao Cai do Sapy - 25000 VND
Bilet autobusowy z Ho Chi Minh do Phnom Penh - 5 USD

Motocykle i rowery

Motocykl jest chyba najlepszym środkiem lokomocji do zwiedzania Wietnamu. Można go wypożyczyć (samego lub z kierowcą) w każdym turystycznym miejscu. W baku dostaniemy litr benzyny, jeśli będziemy potrzebować więcej, to trzeba ją dokupić samemu.

Przy wypożyczaniu pojazdu nigdy nie proszono nas o prawo jazdy i nigdy nie zatrzymała nas policja. Większość motocykli jest łatwa w prowadzeniu (automatyczne sprzęgło) i nawet, jeśli nigdy wcześniej nie jeździło się takim jednośladem, to warto spróbować. Należy jednak zachować ostrożność, bo na drodze panuje prawo śilniejszego. Zdarza się, że poboczem jadą pojazdy pod prąd, a sam droga jest zajęta przez rolników suszących na niej swój ryż.

Wypożyczenie motocykla na cały dzień - 3 USD
Wypożyczenie roweru na cały dzień - 3 USD
Benzyna 92 (1l)na stcji benzynowej - 10200 VND
Płatny parking - 2000 VND

Ceny

Sajgonka - 2000 VND
Smażony makaron z warzywmi - 7000-12000 VND
Smażony ryż z warzywami - 5000-12000 VND
Porcja białego ryżu - 2000-5000 VND
Miseczka zupy - 5000-10000 VND
Kilogram rambutanów - 10000 VND
Kiść bananów (ok. 1,5 kg) - 6000-10000 VND
Woda mineralna 1,5 l - 5000-8000 VND
Puszka apoju gazowanego (Sprite, Cola, itp.) - 5000 VND
Butelka napoju gazowanego - 3000 VND
Bułka - 1000 VND
Mały lód - 2000 VND
Kartka pocztowa - 5000 VND
Znaczek do Polski - 8000 VND
Benzyna 92 (1l) - 10200 VND
Proszek do prania 300 g - 5000 VND
Szampon Palmolive 300 ml - 20000 VND
Pralnia - 8000-15000 VND
Stożkowy kapelusz wietnamski - 5000-10000

Jedzenie

Jedzenie w Wietnami jest tanie. Trzy podstawowe potrawy to: zupa, ryż smażony z różnymi dodatkiami oraz makaron w tej samej wersji. Wietnamczycy najczęściej jedzą zupę (po wietnamsku pho). Zazwyczaj jest to makaron ryżowy z kawałkami mięsa i jakąś zieleniną z dodatkiem najróżniejszych przypraw. Jeżeli kupujemy taką zupę w ulicznej garkuchni, to poszczególne składniki potrawy są dodawane do niej na naszych oczach. Jeśli więc czegoś nie lubimy, to możemy z tego zrezygnować. Wersja wegetariańska jest tańsza. W miejscach bardzije turystycznych możemy dostać naleśniki, jajecznicę lub bułkę z dżemem. Na obiad można zjeść wszelkiego rodzaju potrawy smażone, np. smażony makaron lub ryż z warzywami, kurczakiem, ośmiorniczkami, krewetkami (to w nadmorskich terenach), wieprzowiną, kaczką, jajkiem itp. Popularne są też sajgonki w wersji mięsnej i warzywnej. Wegetarianie nie będą mieli problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie. Nawet jeśli w menu nie ma nic odpowiedniego, zawsze można poprosić o zrobienie, jakiejś potrawy w wersji wegetariańskiej.

W Wietnamie popularne jest jedzenie pałeczkami. Czasami do ryżu podawana jest łyżka (głównie w południowych rejonach).

Bezpieczeństwo

Wietnam jest właściwie bezpiecznym krajem. Jedynym występkiem z jakim się można spotkać, to naciąganie turystów, czyli zawyżanie cen lub wypożyczanie uszkodzonego motocykla lub roweru, za naprawę którego żada się potem zapłaty. Nie są to jednak rzeczy z którymi wprawny turysta nie mógłby sobie poradzić.

Jednak zdarzają się gorsze sytuacje. Spotkaliśmy podróżników, którzy wypożyczyli w Dalacie rowery. Właściciel jednośladów je ukradł, a potem zażądał odszkodowania. Oczywiście nie zapłacili go. Odnalazł ich potem w jakiejś knajpce i straszył strzykawką, w której rzekomo miał krew zarażoną wirusem HIV. O podobnych wypadkach nie słyszeliśmy więcej.

Internet

W turystycznych miejscach kafejek internetowych jest bardzo dużo. Warto się trochę prześć i porównać ceny.
Godzina korzystania z Internetu w Sapie - 5000 VND
Godzina korzystania z Internetu w Sajgonie - 4000 VND
Godzina korzystania z Internetu w innych miejscowościach - 3000 VND

Polecamy

  • Rower lub motocykl - to najlepsze środki transportu do zwiedzania Wietnamu. Nie dość, że się jest niezależnym i można dużo więcej zobaczyć, to jeszcze podczas takich wypraw spotyka się ludzi, którzy nie patrzą na turystę, jak na worek z pieniędzmi.
  • Królewskie grobowce w Hue - szczególnie warto zwiedzić je na rowerach na własną rękę.
  • Zatoka Ha Long - mimo, że wyjazdy nad zatokę zostały mocno skomercjalizowane, wciąż warto zobaczyć to miejsce.
  • Hoi An - cudowne stare miesto, z wąskimi uliczkami i niezapomnianym klimatem. Do tego jest to miasto krawców, jeśli ktoś pragnie przywieść z Wietnamu jakieś oryginalene ubranie niech poczeka z zakupem aż się tutaj zjawi.
  • My Son - ruiny Champy 45 km od Hoi An - urokliwe miejsce szczególnie jeśli mamy okazję podziwiać je w samotności, dlatego najlepiej wybrać się tam na motocyklu i nie słuchać osób, które będą nam to odradzać.
  • Nurkowanie w Nha Trangu - jeśli ktoś jeszcze nigdy nie oglądał rafy koralowej, niech spróbuje. Wycieczki nie są drogie 10 USD pół dnia nurkowanie z rurką (wcale nie gorsze od nurkowania z akwalungiem), 30 USD 2 nurkowania.
  • Cukierki kokosowe - jeśli ktoś lubi łakocie to nie powinien wyjeżdżać z Wietnamu nie spróbowawszy tych pyszności. Najlepsze są jeszcze ciepłe kupowane w malutkich fabrykach w Delcie Mekongu.
  • Kandyzowane owoce - bardzo smaczne, szkoda, że dostępne tylko w Dalacie.

Nie polecamy

  • Królewskie miasto w Hue - trochę ruin, dużo trawy i kilka odrestaurowanych budynków. Po miejscu wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO można się spodziewać wiele więcej.
  • Dalat - kandyzowane owoce były smaczne, ale samo miasto nie ma nic więcej do zaoferowania.
  • Jazda motocyklem po zmroku - z jednej strony to ciekawe doświadczenie, ale jednocześnie bardzo stresujące. Łatwo o wypadek.
  • Plaża niedaleko Nha Trangu - reklamowana przez LP jako rajska, ale w rzeczywistości zwyczajna

Przydatne strony www

Praktyczne informacje o Wietnamie
Relacja z wyprawy z wplecionymi przydatnymi informacjami
Wyprawa rowerowa Sajgon-Hanoi 2003
Strona biura podróży ale z wieloma ciekawymi informacjami
Wietnam 2004 - raport z podróży